Peking – průvodce hlavním městem Číny
Ve městě Peking začíná naše tříměsíční cesta po jihoasijských zemích. Letíme s pěti-hvězdičkovou společností Hainan Airlines z Prahy do Bangkoku s jednodenní zastávkou v Pekingu. Při zpáteční cestě máme v Pekingu zase jednodenní přestup. Víza do Číny se při vstupu na 72 hodin nemusí řešit a po předložení navazující letenky automaticky dostanete tranzitní vízum zdarma.
Naše návštěva Pekingu ve videu:
RYCHLÉ TIPY
- Ubytování v Pekingu omrkni tady: Ubytování v PEKINGU
- Na den v Pekingu budeš potřebovat cca 150-200 yuanů
- Na Velkou Čínskou zeď si nech nejlíp celý den
- Výchozím bodem je Zakázané město, kousek od něj je všechno ostatní
PŘIPOJ se k odběru na YouTube pro další videa: youtube.com/MikiBeth
Další fotky na FB: facebook.com/mikibeth.cz
Jak se dostat z letiště?
Po příletu na mezinárodní letiště v Pekingu, budete muset pravděpodobně vystát několikahodinovou frontu na pasové kontrole. Pro cizince jsou tu speciální přepážky a trvá to celou věčnost. POZOR: Připravte si letenku na další navazující let z Pekingu, který nesmí být za víc jak 72 hodin. Pokud vám letenku nevydali v místě nástupu na první let, tak musíte mít alespoň vytisknutý e-ticket. Bez toho vám nedají tranzitní vízum, které je zdarma.
Po získání víza máte dvě možnosti, jak se dostat z letiště k Zakázanému městu, do centra všeho dění. První možností je vzít si jednoduše taxi a nechat se předraženě odvést. Pravděpodobně vás bude chtít taxikář ještě podojit.
Druhá možnost je nejrychlejší, nejlevnější a podle mě nejlepší. Ve spodním patře letiště jezdí vlaková linka Airport Line, která vás zaveze na přestupní stanici Dongzhimen. Jednosměrný lístek stojí 25yuanů a kupuje se v automatech před nástupem. Doporučuji si vyměnit yuany už před odletem. Při nástupu si všimněte, že Číňané nečekají až ostatní vystoupí ze dveří. Místo toho se okamžitě cpou dovnitř a jeden do druhého chaoticky naráží. :D
Po příjezdu na Dongzhimen můžete pokračovat kamkoliv se vám zlíbí. My jeli modrou linkou číslo 2 na zastávku Qianmen, která je v jižní části Zakázaného města. Peking má vymakanou síť metra a jakkoliv dlouhá jízda stojí vždy jen 2 yuany.
Co nevynechat v Pekingu?
Během dvou dnů, které jsme strávili v Pekingu, jsme stihli navštívit většinu zajímavostí. První den jsme prozkoumali parky, historické stavby a druhý den jsme strávili výletem na Velkou Čínskou zeď. Prohlédněte si mapu s vyznačenými místy, která vám pomůže lehce naplánovat vaši návštěvu Pekingu. Pod mapou najdete info k jednotlivým místům.
1) Náměstí Nebeského klidu
Pokud bychom hledali největší náměstí na světě, zavedlo by nás to do hlavního města Číny. Tiananmen square, neboli Náměstí Nebeského klidu, je největším náměstím na světě. Na obrovské ploše se tyčí vzhůru 36 metrů vysoký památník Lidových hrdinů a mauzoleum Maa Ce-tunga.
V severní části náměstí je velká brána Nebeského klidu, po které bylo náměstí pojmenované. Zároveň tvoří vstup do Zakázaného města.
Pokud tu budete v zimních měsících jako my, tak počítejte, že od umrznutí nebudete daleko. :D Náměstí je fakt velké a studený vítr extra mrazivý. Navíc se nemáte kam ukrýt, nikde není žádný vytopený obchod a podobně.
2) Památník Lidových hrdinů
Vysoký 36 metrový památník, který se nachází uprostřed největšího náměstí na světě. Váží přes 10 tisíc tun a byl postaven na počest padlých revolucionářů. Na památníku je vyznačeno osm významných revolučních bojů.
3) Brána Nebeského klidu
Brána Nebeského klidu je vstupní branou do císařského města. Na stavbě je zpodobněn sám veliký Maa Ce-tung, který střeží vstup.
4) Zakázané město
Původní císařské město vystavěné uprostřed Pekingu během vlády dynastie Ming. Jde o uzavřený komplex asi 800 budov včetně zahrad, vysoké zdi kolem celého komplexu a také vodního příkopu.
Vstupné do Zakázaného města je 40 yuanů nebo polovina pro studenty. Uvnitř uvidíte pořád se opakující tradiční čínské stavby. Za shlédnutí to určitě stojí. Škoda jen, že si to myslí dalších asi milión Číňanů, kteří uvnitř vyplní skoro veškerý volný prostor. :-D
5) Jingshan park
Pokud projdete celé Zakázané město až k severní bráně, přímo před vámi pak uvidíte Jingshan park. Jde o vysoký kopec s několika stavbami na vrcholu. Z vrcholku se vám naskytne 360° výhled na celý Peking.
Platí se tu symbolické vstupné 2 yuany.
6) Beihai park
Beihai park najdete na západě od Zakázaného města. Dříve sloužil jako zahrady pro pány ze Zakázaného města. Dnes se tu můžete projet na loďkách nebo projít kolem jezírka a nasát atmosféru místních, kteří tu cvičí.
Na vstup do parku si připravte 15 yuanů.
7) Qianmen Dajie
Jde o turistickou nákupní ulici na jih od Zakázaného města a náměstí Nebeského klidu. Ulice lemovaná spoustou obchůdků a restaurací se vším možným. Pekingskou kachnu nebo něco jiného si určitě vyberete.
Protože jde o turistickou atrakci, tak tomu odpovídají i ceny zde.
8) Chrám Nebes
Komplex chrámu v jižní části Pekingu. Sloužil jako modlitební místo císařů pro dobrou sklizeň.
9) Olympijský park
Místo, kde se konaly Olympijské hry v roce 2008. Hlavním stadiónem her je Pekingský národní stadion, který připomíná ptačí hnízdo. Pokud tu vydržíte až do setmění, tak se vám naskytne parádní pohled na barevně nasvícený stadion.
10) Letní palác
Rozsáhlý palácový komplex s uměle vybudovaným jezerem a velkými zahradami, kam můžete uniknout relaxovat z jinak rušného Peking.
Vstup je zpoplatněn 30 yuany.
11) Velká čínská zeď
Během jednoho dne v Pekingu se dá stihnout omrknout taky Velká Čínská zeď. Poblíž Pekingu je několik míst zdi, do kterých se můžete vydat. Nejbližší je Badaling, který je asi 70km od Pekingu.
Jak se dostat na Badaling? Jakmile přijedete z letiště na zastávku Dongzhimen, musíte přestoupit na modrou linku číslo 2, a jet na zastávku Jishuitan. Z metra vylezete východem B a půjdete asi 500 metrů na východ. Po levé straně uvidíte pěší most přes silnic, který vás dovede na autobusové nádraží Deshengmen Bus Station. Na Badaling odtud jezdí bus číslo 919, a jezdí až úplně na konci nádraží za silnicí. Pokud sejdete dolů z mostu, tak půjdete pořád rovně až přijdete k silnici, tu přejdete a po pravé straně budovy má zastávku bus 919.
Cesta autobusem vede přes Peking, takže počítejte s dopravními zácpami. Do dvou hodin budete u zdi. Vstupné na zeď stojí 35 yuanů a studenti platí zase polovinu. :-)
POZOR: Svině čínský vás budou zastavovat a agresivně vám nutit taxíky, lhát o tom, že autobus už dnes nejede a podobný výmysly! Prostě je ignorujte a jděte až na zastávku. Jízda až na nádraží Badaling stojí 14 yuanů a platí se v autobuse po nástupu. Po příjezdu na Badaling vám řeknou, že máte přestoupit do dalšího autobusu, který vás odveze pár kilometrů přímo před vstup na zeď.
[frontpage_news widget=“943″ name=“ČTI TAKY:“]
Lucie says
Ahoj, diky za clanek, urco vyuziji. Mam dotaz ohledne viza neviza, resp. „odbavení“. Mame v Pekingu 17 hodin mezi lety a resime zda je mozne se podivat do mesta. Chtela bych se zeptat, zda si musim vyzdvenout batoh a znova se odbavit? Letime oba lety se stejnou spolecnosti a predpokladam ze budem odbaveni rovnou do cilove destinace. Ale pusti nas pak v Cine zpet do tranzitni zony? Diky za odpověď, Lucie
Miki says
Ahoj, měli jsme to s Hainan tak, že po příletu byl batoh na páse a mohli jsme si ho vzít a nebo ho tam nechat jezdit až do konce s tím, že když ho tam necháš, tak ho automaticky naloží na další let do cílové destinace.
V Pekingu ale bývá dlouhá fronta na získání víza, takže možná dojdeš už když tam žádný batoh nebude. Pozor si akorát dej na to, aby si v odbaveném zavazadle neměla zakázaný předměty (větší nůž, zapalovač, atd.), protože jednomu z nás batoh zabavili kvůli tomu, a čekali na souhlas k otevření.
Při cestě tam jsem si batoh vzal z pásu a musel ho celý den nosit, při cestě zpátky jsem ho tam nechal a vyzvedl až v Evropě. :-)