Připrav se
Pokud se chystáš poprvé do Asie, a nevíš co všechno před cestou udělat, může se ti hodit moje příprava na cestu a věci, které jsem vyřizoval já.
EDIT: Tento článek jsem v květnu 2020 po mých zkušenostech z 10 několikaměsíčních cest do Asie trochu upravil.
Očkování
Za základní očkování při cestách do Asie se považuje očkování proti žloutence A a B, a břišnímu tyfu. Nejjednodušší je zajít si k obvodnímu lékaři a nechat se naočkovat u něj. Navíc obvodní lékař má u sebe i tvoji zdravotní kartu a řekne ti, proti čemu už očkovaný si. Já se rozhodl jít na očkování jen proti žloutence A a B. U doktorky jsem zjistil, že jsem už proti žloutence B očkovaný, protože je to od určitého věku povinné. Stačilo se teda nechat naočkovat jen proti žloutence A. Já se nechal očkovat měsíc před odletem za asi 1200,-Kč. Koukni na svoji pojišťovnu. Já u VZP dostal příspěvek 500,-Kč na očkování. A to se vyplatí :)
Pojištění
Pokud cestuješ mimo EU, určitě si nějaké cestovní pojištění zařiď. Já cestoval jen s cestovním pojištěním, které je u většiny embossovaných platebních karet. Naštěstí se mi za celý měsíc cesty nic nestalo, takže jsem pojištění ani nemusel využít. Pokud nemáš cestovní pojištění u platební karty, tak koukni na nějaký srovnávač pojištění nebo hledej v internetovém bankovnictví své banky. Cena cestovních pojištění na měsíc cesty se pohybuje okolo 600,-Kč.
V roce 2017 jsem v Laosu kvůli selhání brzd na čínském horském kole poprvé mohl využít cestovní pojištění, které mám u Komerční banky ke kreditní kartě. Důležité je si schovat všechny účty od ošetření, léků, pobytu v nemocnici a všeho dalšího. Po návratu jsem jim vše nafotil a do cca 1 měsíce jsem dostal většinu proplacenou. Nečekej, že dostaneš nějaký peníze navíc.
Letenky
Dneska existuje plno webů, kde vyhledávají levné letenky do celého světa za menší provizi z ceny letenky. Můžeš kouknout tam. Pokud tam zrovna žádné letenky do tvé destinace nejsou, koukni na stránky Pelikán.cz. Vždy když nic nemůžu najít, tak kouknu do sekce akčních letenek, a něco se najde.
Schválně zkus zadat nějakou destinaci:
Ubytování
Pokud strávíš 20 hodin v letadlech a na letištích, to poslední co se ti bude chtít po příletu do Asie dělat, je hledat někde nějaký ubytování. Mě to třeba nevadí a hledám si vždy až po příletu. Ale kdo chce mít jistotu, tak si předem doma v klidu vybere nějaký ubytování. Honem rezervovat a pak když přiletíš, rovnou jedeš na hotel a můžeš nasávat zážitky.
Koukni na aktuální ceny ubytování s mým affiliate linkem:
Co sebou
Čím míň věcí si sebou vezmeš, tím pohodlněji se ti bude později chodit. Nejhorší věc je, když máš v 35 stupňovým vedru chodit s těžkou krosnou na zádech. Udělal jsem si orientační seznam nejdůležitějších věcí, které jsem si sebou bral.
Doklady:
– občanka, pas, řidičák, letenky, pojištění, platební karty a kreditka, číslo na blokaci karty, číslo na ambasádu
Věci:
– krosna, brašna na doklady, průvodce, aplikace MAPS.ME, deník + propiska, MacGyver nůž, izolačku na opravy
Drogérie:
– kartáček + pasta, šampon + mýdlo, deodorant, lékárnička, krém na opalování
Elektronika:
– mobil + nabíječka + sluchátka, Kamera, foťák, powerbanka, paměťové karty, extra silná čelovka
Oblečení:
– tenisky do džungle, sandále i do vody, cestovní kalhoty, kraťasy, plavky, 3x tričko tmavé, tílko, lehká bunda, ručník, sluneční brýle, potápěčské brýle, 3x tmavé ponožky, 3x spodní prádlo :D, kapesník, pláštěnka
Co si na cesty beru já?
[frontpage_news widget=“943″ name=“ČTI TAKY:“]
Komentáře