VIDEO Z CESTY:
Budapešť
Naše cesta začala noční jízdou autobusem z Brna do Budapešti, odkud nám ve 12:35 letělo letadlo směr Dubai. Původně jsme chtěli jet vlakem, ale čekali jsme tak dlouho, že už na nás nezbyla ani jedna jízdenka. Do Budapešti jsme přijeli brzo ráno okolo 6:00. Měli jsme tak spoustu času a podívali se aspoň po okolí Dunaje a na vyhlídku, kde je Citadella.
Na letiště je cesta jednoduchá. Metrem se musíte dostat na zastávku Kobanya-kispest, odkud jezdí autobus 200E přímo na letiště. Z hlavního nádraží Keleti se jede metrem M3 na Kalvin-tér, a tam se přestoupí na metro přímo na Kobanya-kispest.
Přílet
Z Budapešti do Dubaje jsme letěli s nejhorší leteckou společností, kterou znám. Wizzair. Rozhodně NEDOPORUČUJI! Sice cena nízká, ale pokud se dostanete do nějakého problému, tak se na vás vykašlou. Navíc nemají na žádném letišti pobočku a když se s nimi potřebujete nutně spojit, musíte buď volat za 14Kč/min nebo napsat mail, na který odpoví za měsíc.
Takže po 6 hodinovém letu, v extra nepohodlných sedačkách, vidíme z letadla Dubai a přistáváme na letišti Al Maktoum. Toto letiště se nachází uprostřed pouště asi tak 40 minut od centra Dubaje. To proto, protože do několika let z něj chtějí udělat největší letiště na světě a hlavní přestupní uzel pro cesty do celého světa.
Na ceny letů do Dubaje koukni sem: www.pelikan.cz
Jak do centra
Když vylezete z letiště, přímo před východem je autobusová zastávka a u ní automat. Po celé Dubaji se dá cestovat se stříbrnou NOL kartou, kterou si v tomto automatu kupte. Karta stojí 25 dirhamů, ale 19 dirhamů zůstane na kartě jako kredit. Vždycky při vstupu do metra, autobusu nebo čehokoliv pípnete kartu a jízda může začít. Po příletu budete mít pravděpodobně eura nebo dolary. Na letišti si vyměňte jen minimum peněz na jízdu, protože je tam horší kurz a navíc poplatek. My vyměnili 30 dolarů a dostali jen 98 dirhamů včetně poplatku 10 dirhamů za výměnu.
Ceny za jízdu jsou potom rozděleny na zóny. Pohybuje se to od 3,5AED, 5AED a maximum je 7,5AED, to je když jedete přes všechny zóny. Při vystoupení musíte zase pípnout kartu, a pokud nastoupíte na další jízdu do 30minut, tak se platí jen jednou za tu první jízdu.
Z letiště jezdí autobus F55, který jede každou hodinu o půl a přijedete s ním na zastávku Ibn Batuta. Tam přestoupíte na metro a jedete kam chcete. My jeli k nákupnímu centru Mall of the Emirates, kde jsme měli hotel a celá jízda vyšla na 5 dirhamů.
Ramadan
Cestovali jsme do Dubaje v červnu a zrovna to vyšlo na měsíční období Ramadanu, kdy je zakázáno přes den jíst, pít a podobný kraviny. Ale žádný strachy, pro cestovatelé a turisty jsou všude u jídel udělané umělé stěny, aby na nás u jídla nikdo neviděl, a za zdmi lidi žerou jak dobytek. :D
Výhodu to má, že jsou různé speciální akce, nižší ceny a všude je míň lidí. A to se vyplatí.
Ubytování
My jsme byli ubytování ve dvou hotelech. První hotel byl Ramada Chelsea Hotel Al Barsha a náš další domov byl v hotelu Akas-Inn Hotel Apartment. Oba hotely se nachází v části Al Barsha přibližně uprostřed Dubaje kousek od Mall of the Emirates.
Náš první hotel Ramada Chelsea jsme si vybrali hlavně kvůli bazénu na střeše, kde jsme chtěli vždycky večer zrelaxovat. Bohužel až na místě jsme zjistili, že bazén je v rekonstrukci. Před příjezdem jsme jim ještě psali, jestli je možné dostat pokoj v co nejvyšším patře kvůli výhledu. Tak nám vyhověli, dostali jsme pokoj v 11. patře, bohužel s oknem do vnitřního dvorku hotelu, :-D . Další věc byla wifi. Na pokojích je wifi placená podle času a free wifi je jen v prvním patře u recepce! Naštěstí to zpravila dobrá a rychlá klimatizace, čistý pokoj, pěkná koupelna a sauna, kterou jsme si i přes 40ti stupňové vedra venku stejně dávali.
Druhý hotel Akas-Inn byl skoro opak předchozího hotelu. Pokoj asi tak dvakrát větší s free wifi na pokoji, ale za to nebyl tak pěkný. Klimatizace extra pomalá. To nám ale zase vynahradil střešní bazén a vířivka.
V obou hotelech byla ještě posilovna, ale na tu nebyl čas. :)
Dubai Marina
První den jsme se vydali na západ Dubaje do Dubai Marina. Je to luxusní oblast s mrakodrapy a zaparkovanými jachtami v uměle vytvořené zátoce. Je tu i speciální kroucený mrakodrap Infinity Tower. U pláže je pak Skydive Dubai. Letadlem vyletíte nad uměle vytvořený ostrov ve tvaru palmy a skáčete s padákem. :)
Desert Safari
Je to taková atrakce pro turisty v poušti. Za 130 dirhamů nás vyzvedl chlápek původem z Pakistánu před hotelem. Odvezl nás daleko do pouště, kde bylo plno dalších aut s lidmi za stejným účelem. Celá jízda s tím chlápkem byla trochu vtipná, protože kdykoliv promluvil nebo otevřel hubu, najednou byl všude smrad na poblití :D . Prostě hnus, ale tak v poušti zapnul rádio pořádně nahlas a agresivně sjížděl duny, že všude okolo lítal písek. Některý duny byly fakt brutálně prudký, že jsme se málem převrátili. Po jízdě nás odvezl do místní oázy, kde jsme se za dalších 25 dirhamů projeli na velbloudovi, sjížděli duny na snowboardu, koukali na vystoupení břišní tanečnice a nakonec se najedli na rautu s arabským jídlem.
Celou dobu v té oáze po nás pokukovala taková mladá indická Faranuš a když jsme měli jet zpět do hotelu, náš řidič nás poslal k jinýmu autu, které nás odveze místo něj, aby nemusel zajíždět. Když jsme tam došli, byla to ta indická Faranuš :D.
Deira + Burj Khalifa
Předtím než vylezeme na nejvyšší budovu světa Burj Khalifa zajíždíme metrem o několik zastávek dál do chudinské čtvrti Deira. Procházíme okolo místních prodejců, kde nás každý přemlouvá ať něco koupíme, dál přes obchodníky se zlatem až k vodnímu kanálu Dubai Creek, kde jezdí za jeden dirham lodě. Nasedáme teda na projížďku a vystupujeme na druhém břehu. To už je nejvyšší čas dostat se k Burj Khalifa, na kterou máme za 130 dirhamů přes net koupené lístky. Pokud se rozhodnete je koupit až na místě, tak zaplatíte o dost víc a v sezóně se tam ani nemusíte dostat.
Lístky na nejvyšší budovu světa se rezervují na přesnou hodinu. Do budovy se vstupuje přes největší nákupní centrum na světě Dubai Mall, takže než jsme to našli, bylo už pozdě. No né, bylo to těsný, ale vzali nás :D . Po cestě k výtahům procházíte kolem obřích displayů, na kterých je vyobrazeno, jak stavba nejvyšší budovy světa probíhala. Jízda výtahem je zážitek sám o sobě. Uvnitř kabiny hraje tajemná hudba, svítí tajemné světlo a navíc se to celé pohybuje 10 m/s. Nahoře je parádní výhled na celou Dubai, pokud zrovna není písečná bouře, a večer se celé město rozsvítí a vypadá to fakt parádně.
Dole pod nejvyšší budovou světa je obří fontána, která dokáže vystřelit vodu až do výšky cca 200 metrů. Každých 30 minut začne hrát hudba a do hudby fontána. Je to úžasný zážitek! Koukněte na videu jaký to je:
Aquaventure waterpark
Je to největší aquapark v Dubaji postavený na vrcholu uměle vytvořeného ostrova ve tvaru palmy, přímo u pětihvězdičkového hotelu Atlantis the Palm. K aquaparku se dostanete buď taxikem a nebo dražší varianta je za 15 dirhamů nadzemní jednokolejní vlak, ze kterého zároveň vidíte na celý ostrov a jedete i kousek přímo nad aquaparkem. V celém aquaparku je plno tobogánu, má vlastní pláž a všechny atrakce jsou spojeny divokou řeknou, po které jedete na nafukovacích kruzích. Takže skoro neuděláte ani krok a všude vás to zaveze. Cena celodenního vstupu je 260 dirhamu přes net + 40 dirhamů za skříňku. Na místě je cena o 50 dirhamů vyšší. Koukněte na video z aquaparku, jak jsme si to užili my:
Burj al-Arab + Jumeirah beach
Nejznámější a nejluxusnější hotel Burj al-Arab ve tvaru plachetnice, který jako jediný na světě má 7 hvězdiček. Pokud se nechcete v hotelu ubytovat, můžete se tam dostat jedině tak, že si zajdete na večeři do restaurace v nejvyšším patře a uděláte jim tržbu :D . Přímo u hotelu je podle ostatních lidí nejhezčí pláž Jumeirah beach, kde se dá v pohodě koupat. Když to porovnám s jinými plážemi, na kterých jsem byl, tak zas tak krásná tato není. :)
Koukni na krátký sestřih
[frontpage_news widget=“943″ name=“ČTI TAKY:“]
Komentáře